Návrat na hlavní stránku
Statistiky:
Nejčtenější článek: "Ukradené" tělo
Celkem fotografí: 139
Celkem tabů: 7
Celkem textů: 43
Nejnovětší příspěvek v diskuzi:


Backlash magazine

Může to být Ďábel a může to být Bůh.... ale určitě neni Člověk!

Vůbec první článek o Nirvaně vydaný srpnového-záříového vydání Backlash magazine roku 1988. Napsal Dawn Anderson.

Aberdeen - město, kde nemáte co dělat, kromě pití piva a uctívání Satana. The Melvins byli z Aberdeenu - pamatujete? Nyní se jejich fanklub snaží dát dohromady nějaké vlastní heavy riffy. Říkají si Nirvana - jménem, které znamená všechno a nic. Pokud tomu nerozumíte, můžete si zaplatit kurz světového náboženství, nebo můžete dosvědčit vtělení Nirvany, až se příště objeví ve velkém městě.

Hlavní guru Nirvany - Kurt Cobain - žije dnes v Olympii, ale hrát ve stylu Melvins/Soundgarden začal už ve městě časem zapomenutém, učíce se všechno, co odkoukal na zkouškách Melvins.

"Viděl jsem stovky zkoušek Melvins," říká Kurt. "Na turné jsem řídil jejich dodávku. Všechno bylo všech. A já a Matt [Matt Lukin, bývalý basák Melvins] jsme vždycky používali stejnou telefonní kartu; spíš to vypadalo, jako bychom byli maželé."

Nirvana, skládající se z kytaristy a zpěváka Kurta, basáka Krista Novoselica a bubeníka Chada Channinga, je sice stále ještě mladá kapela, ale rychle se stávají Buddhama, nebo aspoň buddhistama severozápadní větve painrocku.

Chci vám jenom říct, že jestli nemáte rádi Melvins, nebo jestli máte rádi Melvins, ale myslíte si, že lead-belly muzika už to má za sebou, určitě se vám nebude líbít ani Nirvana. Ale je důležité poznamenat, že se nejedná o jejich klon. Dokáží psát výborné texty a můžu říct, že si myslím, že by mohli být.... lepší, než Melvins!

"Nejvíc jsme se báli toho, že si lidi budou myslet, že jsme se odtrhli od Melvins," připouští Kurt. Tato asociace stála spíše ve prospěch skupiny. Nirvana nahrála jedno uši trhající demíčko, které se okamžitě stalo další výraznou opěrou grunge... a zřejmě bylo všem jedno, že na bicí hrál Dale [Crover] z Melvins (před příchodem Chada).

Kapela krála poprvé jako Nirvana ve Vogue na Sub Pop Sunday. Nebyli připraveni.

"Byli jsme dost nervózní," říká Kurt. "Nevypadalo to jako opravdový koncert. Cítili jsme se, jako když čekáme na odsouzení; bylo to, jako by všichni měli kartičky s bodama. A byl jsem nemocnej. Pamatuju si, že jsem ten den vrhnul. Byla to dobrá zkušenost." "Už jsme měli písničku v radiu," přidává Krist (KCMU hrálo "Paper Cuts). Všichni o nás mluvili. Byl to veliký tlak.

Naneštěstí byla Kurtova nervozita ten večer zřejmá, ale viděl jsem je od té doby dvakrát a pokaždé se zdáli být jistější. Stávají se skupinou, která dokáže změnit celé publikum v zombie jejich vlastní doknalou tvrdostí (to je kompliment).

Moje jediná námitka je, že Kurt stále nedokáže tak moc propracovat vokály, pokud hraje na kytaru a řve při tom. Ale on to vymaká. Málem bych zapomněl na singl vycházející u Sub Pop, který obsahuje jednu jejich vlastní věc a cover Shocking Blue "Love Buzz".

Nalaďte svoje uši na Aberdeen, protože takováto nevýznamná města jsou přímo továrnou na Ďábly.
© 2005 Nirvana.wz.cz - free hosting by Webzdarma - Nahoru - autor webmaster@nirvana.wz.cz